czwartek, 16 października 2014

Jak zwiedzić wirtualnie Dolice - miejsce, którego jeszcze nie znacie


Uwielbiam jesień, uwielbiam spacery wśród liści spadających z drzew tworzących ozdobny dywan. Każdy dzień jest inny, raz ciepły delikatny wiatr owiewa nam twarz, innym razem szalejąca wichura targa nam włosy.
Zapachy dymu przeplatają się z leśnym powiewem powietrza.. Mogę tak maszerować i maszerować, gdzie nogi poniosą, a najczęściej niosą do centrum Dolic. Villa Świerkowa Dolina położona jest na uboczu Dolic (niem. Dölitz) w bezpiecznym sąsiedztwie linii kolejowej Szczecin-Poznań. Dolice choć są małą wsią gminną leżącą na Równinie Pyrzycko-Stargardzkiej to potrafią zachwycić różnorodnością natury, pięknem krajobrazów i wkomponownymi cennymi zabytkami architektonicznymi. Krajobrazy dolickie poprzeplatane są lasami, polami, jeziorkami i rzekami. Przez centrum Dolic  przepływa rzeka, nazywa się Mała Ina. Po jej lewym i prawym brzegu znajdują się parki oraz natura dziko rosnąca. Po Małej Inie spokojnie można przemieszczać się kajakiem (kiedy byłam małą dziewczynką to z kolegami i koleżankami wybieraliśmy się na beztroską "robinsonowską" przygodę tratwą - cud, że nie potoneliśmy).
 


Do miejscowości Dolice prowadzą piękne aleje drzew, których konary łącząc się sprawiają wrażenie, jakbyśmy znajdowali się wnętrzu gotyckiej świątyni. Przenikające przez nie promyki słońca, niczym przez witraże, potęgują wrażenie strzelistości bryły i człowiek mimowolnie wznosi wzrok ku górze. Dolice z każdej strony otaczone są imponującą przyrodą, w południowo-wschodniej części znajduje się rezerwat "Dęby Sądowskie", w zachodniej aleje lipowe i aleje dębowe. Jedna piata  powierzchni gminy zajęta jest przez tereny leśne, głównie lasy świerkowe.


Dolice początkowo należały do Piastów Wielkopolskich, aż do 1232 r., gdy książę wielkopolski Władysław Odonic przekazał ziemie klasztorowi cystersów w Kołbaczu.Dolice to miejscowość ze wczesnośredniowiecznego okresu (1282r.) na terenie której archelogowie odkryli wiele ważnych wykopalisk. W Dolicach i najbliższej okolicy, jak powiada nasz lokalny przewodnik Pan Gajowniczek, istnieją stanowiska archeologiczne świadczące o ciągłości osadniczej od mezolitu (8000-4500 lat p.n.e). M.in znajduje się kurhan "świniarzowa Moglica" - grób możnego Skwinery.
Spacerując po Dolicach spotkamy liczne zabytki:
- kamienno-murowany  kościół  pw. Chrystusa Króla z 1596 r.  z odrestaurowaną wieżą kościelną. W środku kościoła znajduje się manierystyczny barokowy ołtarz, renesansowa ambona, malowidła nawiązujące do Nowego Testamentu, sklepienie pokryte scenami z życia Jezusa Chrystusa, "Postołowie i uczniowie". Jednak to co najbardziej przyciąga oczy turystów to drewniana ośmioboczna latarnia zwieńczona barokowym hełmem.
 
- chałupy ryglowe z XIX w.

 

6 komentarzy:

  1. Pięknie tam jest! Dziękuję za wirtualne zwiedzanie :)
    Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
  2. Dziękuję za wirtualną wycieczkę :) Pięknie tam jest, a zauroczyły mnie absolutnie te piękne aleje!!!! Magia!!! Mogłabym chodzić i chodzić i godzinami się przyglądać tym drzewom. Serdecznie pozdrawiam :*******

    OdpowiedzUsuń
  3. Nawet nie wiecie jak bardzo radują mnie Wasze słowa, cudownie, że wycieczka sposobała sie Wam..pozdrawiam cieplutko

    OdpowiedzUsuń
  4. Piękne widoki, z pewnością warto się wybrać :)

    OdpowiedzUsuń

Dziękujemy, za każdy pozostawiony komentarz, dzięki Wam wiemy po co istniejemy:)