sobota, 18 października 2014

Dynia - bujne kształty smaku

Serdecznie zapraszam na nowy post na naszym drugim blogu http://swierkowadolina.wordpress.com/2014/10/17/jak-daliscie-sie-wkrecic-w-dynie/
Pozdrawiam serdecznie wszystkich :)





czwartek, 16 października 2014

Jak zwiedzić wirtualnie Dolice - miejsce, którego jeszcze nie znacie


Uwielbiam jesień, uwielbiam spacery wśród liści spadających z drzew tworzących ozdobny dywan. Każdy dzień jest inny, raz ciepły delikatny wiatr owiewa nam twarz, innym razem szalejąca wichura targa nam włosy.
Zapachy dymu przeplatają się z leśnym powiewem powietrza.. Mogę tak maszerować i maszerować, gdzie nogi poniosą, a najczęściej niosą do centrum Dolic. Villa Świerkowa Dolina położona jest na uboczu Dolic (niem. Dölitz) w bezpiecznym sąsiedztwie linii kolejowej Szczecin-Poznań. Dolice choć są małą wsią gminną leżącą na Równinie Pyrzycko-Stargardzkiej to potrafią zachwycić różnorodnością natury, pięknem krajobrazów i wkomponownymi cennymi zabytkami architektonicznymi. Krajobrazy dolickie poprzeplatane są lasami, polami, jeziorkami i rzekami. Przez centrum Dolic  przepływa rzeka, nazywa się Mała Ina. Po jej lewym i prawym brzegu znajdują się parki oraz natura dziko rosnąca. Po Małej Inie spokojnie można przemieszczać się kajakiem (kiedy byłam małą dziewczynką to z kolegami i koleżankami wybieraliśmy się na beztroską "robinsonowską" przygodę tratwą - cud, że nie potoneliśmy).
 


Do miejscowości Dolice prowadzą piękne aleje drzew, których konary łącząc się sprawiają wrażenie, jakbyśmy znajdowali się wnętrzu gotyckiej świątyni. Przenikające przez nie promyki słońca, niczym przez witraże, potęgują wrażenie strzelistości bryły i człowiek mimowolnie wznosi wzrok ku górze. Dolice z każdej strony otaczone są imponującą przyrodą, w południowo-wschodniej części znajduje się rezerwat "Dęby Sądowskie", w zachodniej aleje lipowe i aleje dębowe. Jedna piata  powierzchni gminy zajęta jest przez tereny leśne, głównie lasy świerkowe.


Dolice początkowo należały do Piastów Wielkopolskich, aż do 1232 r., gdy książę wielkopolski Władysław Odonic przekazał ziemie klasztorowi cystersów w Kołbaczu.Dolice to miejscowość ze wczesnośredniowiecznego okresu (1282r.) na terenie której archelogowie odkryli wiele ważnych wykopalisk. W Dolicach i najbliższej okolicy, jak powiada nasz lokalny przewodnik Pan Gajowniczek, istnieją stanowiska archeologiczne świadczące o ciągłości osadniczej od mezolitu (8000-4500 lat p.n.e). M.in znajduje się kurhan "świniarzowa Moglica" - grób możnego Skwinery.
Spacerując po Dolicach spotkamy liczne zabytki:
- kamienno-murowany  kościół  pw. Chrystusa Króla z 1596 r.  z odrestaurowaną wieżą kościelną. W środku kościoła znajduje się manierystyczny barokowy ołtarz, renesansowa ambona, malowidła nawiązujące do Nowego Testamentu, sklepienie pokryte scenami z życia Jezusa Chrystusa, "Postołowie i uczniowie". Jednak to co najbardziej przyciąga oczy turystów to drewniana ośmioboczna latarnia zwieńczona barokowym hełmem.
 
- chałupy ryglowe z XIX w.

 

sobota, 11 października 2014

Jak przetrwać jesień...

Jesień niesie za sobą dni słoneczne (zwykle 3) i deszczowe (zwykle 90). Niesie też łupanie w kolanach, katar (ale nie sienny, jeśli to kogoś pociesza) napady suchego kaszlu, które zwykle są następstwem zapoznania się z cenami podręczników szkolnych dla własnych dzieci. Jeśli ktoś nie ma dzieci, a na przykład w wakacje poznał miłość swojego życia, to właśnie zwyczajowo jesienią okazuje się, że była ona z kategorii wakacyjnych. Co umówmy się szczególnie jednak optymistycznie nie nastraja. Do tego kap...kap...kap...
Tu dygresja: po słowie wstępu można odnieść mylne zupełnie wrażenie – że tekst pisze chorobliwy pesymista lub pesymistka. Otóż nie – zamiast narzekać i narzekać, popadając w głęboką depresję i nostalgię w oczekiwaniu na kostuche, w jesienne dżdżyste dni po pierwsze należy zwiedzać okolice.
 
 
Udaliśmy się więc do przepięknej pofolwarcznej miejscowość Barnim (niem. Barninskunow). Wieś położona jest w powiecie pyrzyckim, w gminie Warnice, około 20 km od Villi Świerkowa Dolina. Pierwsze informacje na temat wsi zostały zamieszczone w traktacie z 1240 r., w którym to książę szczec. Barnim I ofiaruje, za odpowiednią opłatą, biskupowi kamieńskiemu wieś oraz sąsiednią osadę Kunowo. W miejscowości znajduje się późnogotycki kościół z 1531 r. Kościół zbudowano na planie prostokąta, bez chóru, za to z górną masywną wieżą zachodnią węższą od nawy. Do budowy świątyni użyto nieobrobione kamienie polne i cegłe. Elewacja i ściany otoczone są ceglanym cokołem ukośnie profilowanym oraz zwieńczonym gzymsem ceglanym. Wieża natomiast zbudowana jest na planie kwadratu, bogata w dekoracje ozdobne. Na jej południowej elewacji umieszczone są daty, które przypominają historyczne momenty związane z kościołem. M.in rok 1905 oznacza odbudowę kościoła po pożarze z 1903r., który strawił prawie całą świątynie ocalając tylko wieże. Kościół niczym mityczny feniks z popiołu, ku naszej uciesze, za każdym razem odradzał się.
 


 
Po drugie w takie jesienne dni, warto wybrać się do naszej Villi Świerkowa Dolina na warsztaty kulinarne http://swierkowadolina.wordpress.com/kulinaria/.
Serdecznie zapraszamy.

niedziela, 5 października 2014

Bazylia roślina miłości..basilico pianta dell’amore

W Villi Świerkowa Dolina nigdy nie brakuje bazylii, czyli zioła przyprawowego obficie stosowanego w kuchni włoskiej, obok majeranku, tymianku, estragonu, rozmarynu, cząbru, czy hyzop. Nie zawsze jednak bazylie stosowano jako przyprawę. Jej zielony kolor, liście w kształcie serca oraz aromat inspirowały kochanków do używania bazylii jako środka o magicznych właściwościach służącego do wzmocnienia węzłów miłości.
 

We Włoszech, w zależności od regionu bazylia miała różne znaczenie, m.in. symbolizowała miłość i nienawiść, niebezpieczeństwo i ochronę, śmierć i życie, a także przypisywano jej symbolikę erotyczną. Na Sycylii dla przykładu, bazylia była symbolem miłości, ale nie  platonicznej a odwzajemnionej, zaś w Rzymie była symbolem zakochanych. Gałązka bazyli włożona za ucho młodzieńca oznaczała jego gotowość do ożenku, zaś wystawiona w oknie panny jako wola wstąpienia w związek małżeński.
Boccaccio w swoim słynnym dziele Dekameron (Dzień IV, nowela 5) także odwołał sie do bazylii jako symbolu miłości do nieżyjącego ukochanego. Boccaccio opisuje jak Lisabetta z Mesyny widząc ciało ukochanego, zabitego przez jej braci, odcina mu nożem głowę  i przynosi do domu, aby pamiętać o ich krótkiej i pięknej miłości wsadza ją w wazę i zasadza bazylie, podlewając ją każdego dnia swoimi łzami.W średniowieczu bazylia miała zapewnić wierność ukochanego, wystarczyło tylko parę listków rozsypać wokół jego serca, aby ukochany był jej wierny aż do śmierci.
 
Bazylie w Cesarstwie Rzymskim doceniano nie tylko ze względu na jej właściwości w miłości, ale także za walory smakowe, lecznicze i ozdobne. Dzięki jej walorom smakowym, bazylia może być stosowana jako dodatek do potraw (w szczególności zup) bądź można z niej zrobić samodzielną potrawę np. pesto (wyśmienicie smakuje z makaronem).


W Villa Świerkowa Dolina przygotowujemy z bazylii - pesto z rodzynkami. Przepis: 90-100 listków świeżej bazylii, 2 ząbki czosnku, 40 gr orzeszki  pini, 100 gr parmezanu, 50 g peccorino, 3 łyżki oliwy ekstra vergin, 15 gr rodzynek.
Brazylię myjemy (jeśli chcecie, aby zachowała zielony kolor zalecamy mycie jej w kostkach lodu) i osuszamy ręcznikiem, czosnek, orzeszki pini oraz  parmezan, peccorrino  blendujemy razem, następnie wrzucamy wcześniej sparzone rodzynki, mieszamy i zalewamy  oliwą.  Szczyptę soli do smaku.
Nasze ulubione jest pesto alla ruccola, tym przepisem dzielimy się tylko podczas warsztatów kulinarnych w Villa Świerkowa Dolina. Pesto można podawać z makaronem bądź serwować jako antipasto z bruschettą (patrz posty: śniadanie mistrzów - czyli bruschetta )
Bazylia idealnie  komponuje się z pomidorami,  a także z mozzarellą.
 
Wykorzystując lecznicze walory bazyli używa się ją do płukania gardła w stanach infekcyjnych bądź w przypadku suchego kaszlu, natomiast olejek z bazylii wykorzystywany jest w aromaterapii, ze względu na swoje właściwości pobudzające i wzmacniające.